Problémy, které vás mohou potkat v těhotenství

Těhotenství je plné radosti z očekávání nového života ale mnohdy jej může doprovázet spousta problémů. Než se dítě narodí, musí žena absolvovat spoustu vyšetření a mnohdy nejsou výsledky zrovna příznivé. Nemůžeme se věnovat všem problémům, protože je jich opravdu hodně, zmíníme aspoň ty nejčastější.

těhotná žena a růže

·         Otoky

Otoky potkají během těhotenství (spíše k jeho konci) více jak polovinu všech těhotných žen. Často jsou spojovány především s teplem ale ani to nemusí být pravidlem. Otoky se mohou objevit v podstatě kdykoli, objevují se především na nohách a na prstech u rukou, později i v obličeji a v oblasti krku. Pokud vás otoky trápí, svěřte se vašemu lékaři na pravidelné poradně.

glukometr a cukr

 

Každý z nás je někdy unavený, avšak někdy to jde vyloženě do extrémů. Těhotné ženy jsou někdy natolik unavené, že mají problém vstát z postele, natož jít třeba do práce či se starat o staršího sourozence. Takto extrémní únava není běžná a měla by se řešit. Většinou totiž znamená nedostatek vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro růst dítěte.

·         Zácpa

Zácpa potká během těhotenství většinu těhotných. Je způsobena produkcí hormonů a také utlačováním střev rostoucím plodem a dělohou. Ačkoli o tomto tématu ženy moc nehovoří, bohužel se jedná o velice častý problém. Dá se samozřejmě řešit za pomoci vlákniny a lněného semínka, avšak ani to nemusí mnohdy pomoci.

·         Cukrovka

Za polovinou těhotenství čeká většinu těhotných žen takzvaný orální glukózový toleranční  test, který má za úkol zjistit, zda žena netrpí takzvanou těhotenskou cukrovkou. Těhotenskou cukrovkou trpí čím dál více žen, které poté musí držet velice přísnou dietu, jež má za úkol udržet hodnoty cukru v normě. Ani s dietou si ale někdy nevystačí a poté je nutná aplikace inzulinu.
měření tlaku a léky

·         Krevní tlak

Vysoký krevní tlak se v těhotenství objevuje poměrně často a spousta žen má kvůli němu, především ke konci těhotenství, velké potíže. Ty mohou vyústit až v závažnější problémy a vést i k předčasnému porodu či k akutnímu císařskému řezu.