Silesian Noir

Ať se to milovníkům nebo spíše milovnicím romantických příběhů líbí nebo ne, žánr detektivka byl, je, a bude velmi oblíbený a to jak v literárním tak filmovém zpracování. Ostatně v televizi je k vidění nejvíce detektivních seriálů.
Najdeme celé množství detektivních žánrů. Historické detektivky, hororové příběhy, thriller. Velmi často v tomto ohledu dochází k překrývání žánrů.
Velmi populární v posledních letech jsou detektivní příběhy, kde v roli vyšetřující je žena policistka.
spisovatelka u stroje
Čtenáři nebo diváci mají zkrátka rádi napětí a tajemství.
V oblasti detektivek se můžeme setkat se zcela novým a nepříliš známým subžánrem, který se jmenuje Silesian Noir. Jeho zakladatel je polský spisovatel Marczyn Szewczyk, který dokonce píše nikoli v polštině, ale ve slezštině neboli také lechnickém jazyce. K tomuto jazyku se hlásí dodnes asi 500 000 Poláků jako ke své mateřštině.
Žánr Silesian Noir by se dal charakterizovat stručně jako detektivní žánr z prostředí Slezska, kdy se příběh odehrává na temném pozadí (odtud termín noir).
I my máme představitele nebo spíše představitelku tohoto žánru. Je jí spisovatelka Eva Tvrdá, která se etablovala jako spisovatelka, která se zaměřuje na slezské Hlučínsko.
Časem se rozhodla vyzkoušet žánr detektivky ve stylu Silesian Noir. Na rozdíl od svého polského kolegy ovšem nepíše ve slezštině, ale píše česky. Slezský jazyk totiž v moravském prostředí asimiloval do češtiny a aktivně se přestal užívat a v českém prostředí přežívá jen ve formě dialektů.
Eva Tvrdá napsala již dva detektivní romány a jednu knihu detektivních povídek. Prvním z nich je Mrtvou nikdo nemá rád. Jedná se o detektivní příběh z Ostravy. Vraždu atraktivní a neoblíbené ženy vyšetřuje padesátiletá policistka, která zároveň bilancuje se svým životem, kdy ji byla nabídnuta vyšší pozice v Praze a ona si uvědomuje, co pro ni znamená temná Ostrava a její genius loci.
červená ruka
Druhým příběhem je detektivní román Dlužná částka, která zasazuje děj do lázní Klimkovice, které se nachází nedaleko Ostravy. Hlavním hrdinou děje je bývalý policista Honza Novák, který byl hlavním hrdinou povídkové knihy 5x Honza Novák, která měla být vlastně takovým seznámením hrdiny, kterému spisovatelka plánovala věnovat větší pozornost.
Lze tedy předpokládat, že ani Dlužná částka nebude poslední knihou této autorky, kde vystupuje Honza Novák.