Vánoční zvyky a tradice

Vánoční zvyky a tradice slaví každá rodina podle svého.  U některých rodin zvyky a tradice nemají svůj význam a prvotní podobu, proto si připomeneme, jak slavili Štědrý den naši předkové a jak vánoční zvyky a tradice vypadaly v dřívějších dobách.

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček je relativně mladá tradice. Stromeček se v České republice prvně objevil na začátku 19. století. Podle některých zmínek si první vánoční stromeček ozdobil ve svém bytě ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich, tento zvyk si měl přivézt až z Bavorska. Již další rok se tato tradice začala dodržovat v městských domácnostech a na vesnici se dostala až o sto let později.
vánoční cukroví

Vánoční pochoutky

Mezi jedny z nejstarších zvyků patří pečení vánočky. Pečení vánočky se dodržuje i do dnes a nejen to, také tradici pečení vánočního cukroví dodržuje mnoho domácností. Nejznámější cukroví jsou vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké cukroví nebo pracny. Na sváteční tabuli by samozřejmě neměl chybět kapr. Vánočního kapra dříve jedli jen bohatý lidé, vesnický lidé večeřeli spíše hrachovou nebo čočkovou polévku, houbového kubu a nákypy, vše zapíjeli pivem.

Lodičky ze skořápek

Tato tradice by měla ukázat zda bude v příštím roce rodina pohromadě. Každý z rodiny pustí lodičku ze skořápek z vlašských ořechů se svíčkou na hladinu vody. Jestliže se lodička oddálí od břehu, znamená to, že majitel této lodičky se vydá na cesty. Pokud se lodičky budou držet pohromadě, znamená to, že rodina příští rok zůstane spolu a pokud se lodička utopí je to špatné znamení pro jeho majitele.

 

Házení botou

Tato tradice se týká především svobodných dívek. Na Štědrý den si svobodná dívka stoupne zády ke dveřím a hodí si přes rameno pantoflem. Pokud bota dopadne patou ke dveřím, zůstává dívka dále doma, ale jestliže dopadne bota špičkou ke dveřím, znamená to, že dotyčnou dívku čeká příští rok svatba.
vánoční perníčky

Rozkrojené jablko

Tento zvyk nám ukazuje jak na tom budeme v příštím roce se zdravím. Příčně rozkrojíme jablíčko, jestli se ve středu jablka nachází hvězdička, budeme příští rok zdraví, pokud je křížek, hrozí nám zdravotní potíže.

Lití olova

Roztavené olovo se nalije do nádoby se studenou vodou. Jeho ztuhnutím nám vznikne tvar, podle něhož dotyčná osoba hádá, co ho v budoucnu čeká.

Zlaté prasátko

Tuto tradici zná snad každé malé dítě. Jde o tradici, kde by se na Štědrý den od rána nemělo jíst až do večera, protože pak bychom měli uvidět zlaté prasátko.

Štědrovečerní stůl

Prvním zvykem je, že by na stole měl být sudý počet, pokud tak není, mělo by se prostřít o jedno víc. Dále by od štědrovečerního stolu neměl nikdo vstávat, do té doby než večeře skončí. Jinak ten kdo vstane, by do příštího Štědrého večera zemřel.  Také se dělalo, že se omotal kolem židlí a stolu řetěz, aby udržel rodinu pohromadě.

Jmelí

Lidé si pověsí ať už přírodní, zlaté nebo stříbrné jmelí na lustr nebo nad dveře. Muž by měl na Štědrý den políbit dívku nebo ženu, aby jejich láska byla věčná. Dále také by se jmelí mělo darovat, aby tomu druhému přineslo štěstí.