Pro jaký úvěrový produkt se rozhodnout?

V portfoliu bank v současné době můžeme najít řadu úvěrových produktů. Každý z nich podléhá jiným podmínkám a je tedy nesmírně důležité, věnovat výběru toho správného úvěrového produktu patřičnou pozornost.

  • Hypoteční úvěr na bydlení

uzavírání smlouvy

Hypoteční úvěr na bydlení je úvěrovým produktem, který je v současné době velmi oblíbený a řada lidí ho využívá jako prostředek k financování vlastního bydlení. Jedná se o účelový úvěr, veškeré výdaje spojené s bydlením je tedy nutné bance dokládat. U hypotéky je celkem běžné, že banka vyžaduje jako zástavu nemovitost. Tyto striktní podmínky ale znamenají pro dlužníka velmi výhodné podmínky úvěru. Úvěrová sazba je tu ze všech úvěrových produktů zpravidla nejmenší, v současnosti se pohybuje kolem 1,5% s fixací na 5-8 let.

  • Americká hypotéka

Oproti běžnému hypotečnímu úvěru je americká hypotéka o poznání benevolentnější. Jedná se o neúčelový úvěr, peníze z ní je tedy možné čerpat na cokoliv – dovolenou, cestování nebo třeba studium v zahraničí. Za pohodlí, které tento úvěr nabízí, je ale potřeba si připlatit. Roční úroková sazba je zde asi o polovinu vyšší, než je tomu u hypotéky na bydlení. Financovat tak bydlení americkou hypotékou je krajně nevýhodné. I v tomto případě je zapotřebí ručit nemovitostí, aby vám banka úvěr schválila.

Hypoteční úvěru už ale nejsou doménou pouze bankovních společností, na trhu najdeme řadu společností i z nebankovního sektoru, které americkou nebankovní hypotéku nabízí.

  • Spotřebitelské úvěry

podpis smlouvy

Spotřebitelské úvěry jsou kapitolou samy o sobě. Nabízí je jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Hodí se k financování spíše menších výdajů, na které v rodinném rozpočtu zkrátka nezbývá. Nebankovní společnosti se zase specializují na spotřebitelské úvěry ve formě rychlým půjček, které může žadatel snadno sjednat i online. U spotřebitelských úvěrů počítejte s nejvyšší roční úrokovou sazbou, která se pohybuje kolem 11%.