Oblíbené tapety jsou zpět a v mnoha variantách

Při výběru tapet pro útulný domov je třeba hledět nejenom na jejich vzhled, který by se měl přiblížit co nejvíce našemu vkusu i sladění s nábytkem, ale také na cenovou relaci. Informovat bychom se měli i o možnostech nanesení, popřípadě odstranění. Máme-li děti nebo domácího mazlíčka, jsou vhodné tapety otěruvzdorné a omyvatelné, některé dokonce s možností opravy poškozeného místa. Důležitým aspektem je i prodyšnost, protože jinak bude tapeta po čase vypadat díky krabatění z vlhkosti nevzhledně. Jaký výběr nás na trhu čeká?
řezaný kámen
·         Nejstarší jsou tapety textilní. Pro jejich výrobu se používá luxusní materiál jako hedvábí, satén, papyrus nebo bavlna, ale ani banánové listy, len či syntetická vlákna nejsou v pozadí. Takové tapety se dají snadno upravovat vyšíváním a speciální impregnace zajišťuje, že jsou nehořlavé. U levnějších variant se setkáme s podkladem tapet ve formě papíru nebo vliesu, postup nanášení se tak liší. Výhoda textilních tapet spočívá v jejich váze, která je vyšší než u ostatních tapet, dokonale tak izoluje teplo i hluk v místnosti. Údržba je lepší vysavačem.
·         Papírové tapety se prodávají v nekonečném množství dekorů. Vyrábí se většinou z mačkaného papíru a jejich nanesení nebo i odstranění jsou poměrně technicky náročné. Zápornou vlastností jsou nestálé barvy a to, že se nedají omývat. Špagety z nich dolu tedy již nedostaneme. Patří mezi ty nejlevnější, avšak dokážou nabídnout i kvalitní materiál.
pokoj bílého domu
·         Tekuté tapety pořídíme v pytlích podobně jako beton, stačí smíchat s vodou. Nanáší se stejně jako štuk. Jsou vhodné i pro alergiky nebo nemocné, protože se dají snadno omýt od prachu. Určitě by ale neměly být u bazénu nebo v koupelně. Při dlouhodobém styku s vodou popraskají a spadnou.
·         Hitem posledních několika let jsou velkoformátové fototapety. V podstatě jsou to fotky vytištěné na papírové nebo vliesové tapetě se vzory, motivy, zvířaty, městy a spousty dalších.
·         Samolepící folie najde využití v oživení interiéru. Lepí se nejenom na zeď, ale také na skříně, dveře, lednice i sklo. Jsou omyvatelné a většinou otěruvzdorné.
·         Oblíbenost si získaly vinylové tapety. Jsou odolné vůči vlhkosti a některé odolají i vodě. Využít je můžeme v koupelně i kuchyni, protože se dobře nanáší a skryjí praskliny i jiné nedokonalosti zdí.
Nejběžnější jsou tapety vliesové. Jejich nanesení je snadné, zvládne to i domácí kutil. Odstraňují se za sucha sloupnutím ze zdi.