Jak zvládnout počáteční nepohodlí z rovnátek

Začínáte-li nosit rovnátka, je dost možné, že vám váš ortodontista dá malé gumičky, které se připevní k rovnátkům tak, aby pomáhali se srovnáváním zubů. A i když mohou ze začátku způsobovat jejich nositelům nepohodlí, jsou velmi důležitou součástí celkového očekávaného výsledku. Naštěstí existuje několik způsobů, které můžete vyzkoušet, jak si pomoci a snížit nepohodlí způsobené rovnátky.
Abyste pochopili, proč jsou gumičky důležitou součástí vaší ortodontické léčby, měli byste nejprve vědět, jak všechny komponenty spolupracují. V ortodoncii Praha vám vysvětlí, z čeho se rovnátka skládají a jak fungují.Kovová rovnátka
Zámky jsou malé čtvercové kovové dílky, které jsou připevněné k vnějšímu povrchu zubů.
Pružný oblouk spojuje jednotlivé zámky k sobě a řídí pohyb zubů.
Kovové kroužky jsou umístěny ze zadní strany zubů.
Gumičky spojují pružný oblouk (drát) k zámkům.
Proč mohou gumičky způsobit bolest?
Je-li to potřeba, váš ortodontista se může rozhodnout utáhnout pružný oblouk mezi jednotlivými zámky. Tím se zvýší tlak mezi zuby, a ty se dají do pohybu požadovaným směrem. Kvůli tomuto procesu, může pacient cítit menší nepříjemnou bolest. Funguje to skoro stejně jako zvedání činek. Začnete-li cvičit, vaše svaly se posílí a budou v lepší kondici, jen budete ze začátku unavení. Gumičky jsou jako větší závaží. Vytvářejí větší tlak a dosahují korekce zubů a čelistí.Zubařské pomůcky
Jak se vypořádat s nepříjemnou bolestí?
Můžete zkusit ortodontický vosk, který pomáhá zmírnit tření uvnitř úst. Dalším způsobem, který může krátkodobě pomoci, je užívání volně dostupných léků. Můžete také zkusit vyplachovat ústní dutinu teplou slanou vodou, která vám pomůže v případě vzniku odřenin nebo aft.
Drobné nepohodlí je běžnou součástí prvních dní po nasazení rovnátek. Vaše zuby se dávají do pohybu a posunují se do polohy, která je požadovaná. Neměli byste ovšem cítit velkou bolest, to může znamenat, že vaše rovnátka jsou špatně utažená. Pokud si nejste jisti, nebo již bolest nemůžete vydržet, vždy kontaktujte svého ortodontistu.