Zvířata a pověry


Černá kočka je prostě pro mnoho lidí spojena s neštěstím, s tím, že přináší smůlu. Se zvířaty je spojeno spousta lidských pověr. Jsou takové, které jsou vlastně logické a je zřejmé, proč vznikly, u jiných si lámeme hlavu nad tím, jak to ty naše předky napadlo. Přinášíme pro pobavení (nebo snad i varování) pár informací.

 černá kočka

Kočky

Černé byly považovány za vtělení ďábla, posluhovače temných sil, pomocnice čarodějnic. Ale třeba vidět výše pomlouvanou čičinu na svatbě je prý v pořádku, tam přináší štěstí. No není to zajímavé? Také se o nich říká, že mají devět životů. Tak to mohlo prý vzniknout asi takto. V dobách minulých byly vesnice kočkami dost přeplněné. Nikdo jim nevěnoval tolik pozornosti a péče jako dnes těm, co mají více štěstí a jsou hýčkanými domácími mazlíky. Lidé neměli v kočičím osazenstvu takový přehled. Některá zmizela, někdy se vrátila, někdy ne. Pak ji nahradila jiná, skoro stejná – zkrátka ten „další život“. Nebo má devět životů, protože je hbitá, mrštná a šikovná a z hodně problémů či nemocí se prostě „vylíže“? Kdo ví?

 

Ptáci

Zaslechnete – li zvečera u lesa houkání sýčka, je to varování před smrtí. Ale čí? Jeho houkání zní prostě hodně smutně. Až truchlivě, jakoby truchlil za mrtvé. Oblíbenějším ptákem je určitě skřivan. Zjara „musí vrznout, i kdyby měl zmrznout“. Když vidíte skřivany v hejně, je „zima za rohem“. Lidé se naučili pozorovat přírodu, věděli již dávno, že pohromadě se skřivani drží, aby se lépe zahřáli. Pověra o tom, že děti nosí čáp je všeobecně známá. Ovšem její původ je nejasný. Prý pochází od Keltů. Stejně jako ta, že kdo první uvidí na jaře čápa, bude mít šťastný rok plný úspěchů. Přílet čápa je zkrátka spojován s příchodem jara a naši předkové ho tedy viděli velice rádi.

 hodně pavouků


Malí „oškliváci“

Třeba takový lišaj smrtihlav, velká můra, která nosí na svých křídlech smrt. Ten si tuto „nálepku“ zřejmě zasloužil díky děsivě vyhlížející skvrně na těle, která připomíná lebku. Mloci jsou zase podle pověr poslové ďábla, škodící dobytku. Způsobuje prý také to, že kravám kysne mléko. V domě má způsobovat zlé sny.

Mločí kůže je jedovatá, lidé to vypozorovali a naučili se jim raději vyhýbat. Ale takoví pavouci nosí do domu štěstí. Rozhodně je nezabíjejte (alespoň ty malé). Pavouci vytváří pavučinky, do kterých se chytá štěstí!