Bezpečná přeprava ovoce na trh


V některých obecních a městských rozhlasech můžete dnes docela často slýchat, že přijede v určitý den pojízdná prodejna s ovocem a zeleninou, a že bude nabízet meruňky, jablka, hrušky, švestky a další poklady vypěstované na tuzemské půdě. O ovoce a zeleninu od soukromých pěstitelů je obrovský zájem, protože lidé si moc dobře uvědomují, že jim bude zdraví prospěšné zejména to, co je pěstováno a sklízeno s láskou, přirozenými postupy, bez pesticidů a herbicidů a dalších nebezpečných chemických látek.

úroda jahod

Pěstování a sklizeň však musí být završeny i bezchybným skladováním a hlavně bezproblémovou přepravou produktů na trh. A o tyto záležitosti se starají plastové přepravky.

Plast versus dřevo

Plastická hmota vykazuje vůči dřevu jisté výhody, a vzhledem k tomu, že nejsou zanedbatelné, vyplácí se s nimi počítat i při přepravě ovoce do městské tržnice. Přepravka z plastu je perforovaná, tudíž dobře prodyšná, a navíc jde o mnohaletým provozem prověřený polypropylen, který se mimo jiné úspěšně využívá i pro instalatérské rozvody pitné vody.

hroznové víno

Přepravky z plastu lze na sebe skládat do velké výšky, o stabilitu tohoto „komínu“ se postarají zářezy, do nichž zapadne další přepravka, a vytvoří jakýsi stavebnicový spoj. Naopak bedny ze dřeva žádné zářezy nemají, a celý sloup se kymácí až tak, že pouhé zavadění loktem o některou z beden může vyvolat jeho zřícení.

Dřevěné bedny na ovoce se také špatně udržují v čistotě, vlastně ony se v čistotě udržet vůbec nedají, protože dřevo je jen obyčejné odpadní řezivo, s nehoblovaným či nebroušeným povrchem. Do hrubého materiálu se pak snadno zachytí prach nebo i plísně. U přepravek z plastu tyto problémy odpadají, protože jejich povrch je hladký a udržet jej čistý není nic obtížného. Zvládnete to s pouhým kartáčem a smetákem a proudem vody ze zahradní hadice.